Najnowsze wiadomości z portalu ANR Najnowsze wiadomości z portalu ANR
XXVII Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Stadzie Ogierów w Białce

W dniach 3-4 czerwca br. w Stadzie Ogierów pod Krasnymstawem odbył się XXVII Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Czempionat „Młodzieży Koni Arabskich" przeznaczony jest dla rocznych, dwuletnich oraz trzyletnich ogierów i klaczy tej rasy.

Tegoroczny pokaz zaszczycili swoją obecnością parlamentarzyści, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak i senatorowie: Przemysław Błaszczyk i Maciej Łuczak oraz władze samorządu gminnego i powiatowego.
Agencję Nieruchomości Rolnych jako właściciela państwowych stadnin reprezentowali wiceprezesi: Andrzej Sutkowski i Witold Strobel, którzy wręczali zwycięzcom medale.
Oprócz Stada Ogierów z Białki w pokazie udział wzięły państwowe stadniny z Janowa Podlaskiego i Michałowa, hodujące konie arabskie czystej krwi. Również w tegorocznym wiosennym pokazie w Białce liczne grono stanowili prywatni hodowcy koni arabskich.

Tradycyjnie na początku czerwca na terenie Stada Ogierów w Białce odbył się wiosenny pokaz koni arabskich w Polsce. Dla wszystkich hodowców i miłośników koni arabskich stanowi on przedsmak tego, co będą mogli zobaczyć w sierpniu w Janowie Podlaskim na Narodowym Czempionacie Koni Arabskich. Natomiast dla koni jest on zwiastunem przyszłych sukcesów, nie tylko w Janowie, ale także na imprezach międzynarodowych, takich jak Puchar Narodów czy Czempionat Świata.
Do Białki na Czempionat Młodzieży Koni Arabskich co roku przybywają hodowcy i właściciele najlepszych koni arabskich czystej krwi z Polski i zagranicy, a profesjonalnej oceny prezentowanych klaczek i ogierków dokonuje międzynarodowa ekipa sędziów z uprawnieniami ECAHO. Sędziowie tradycyjnie byli pod ogromnym wrażeniem końskiej młodzieży wyhodowanej w polskich państwowych i prywatnych stadninach, co uwidoczniło się w przyznawanych przez nich notach – najwyższa ocena wyniosła 94,17 punktu (na 100 możliwych).
Tytuł Czempiona Ogierów Rocznych zdobył gniady EMANDENOR.  Wiceczempiona zdobył gniady ogier EDMUND, oba z państwowej Stadniny Koni w Michałowie. Trzecie miejsce zajął PIĘKNY PAN z Małopolskiej Hodowli Roślin SO Białka, a czwarte ogierek o imieniu WORONIN również ze stadniny w Michałowie.

Czempionką klaczek rocznych została PERSIA TOUCH SW z prywatnej hodowli Suweco Stud Nina Suskievicova, drugie i trzecie miejsce zajęły klaczki ze stadniny w Michałowie: EMDRONA i EBIRA. Czwarte miejsce zajęła ESPAJA z hodowli Pana Piotra Podgórnego. „Top five” w tej kategorii zamyka MARKIZA OF JUSTICE z hodowli Małgorzaty i Józefa Pietrzak.
 
Czempionem wśród ogierów młodszych (dwu i trzy letnich) został EL SHAAD  z hodowli Józefa Pietrzaka. Drugą lokatę zajął ogier PARIS ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Trzeci był DASTAN ze stadniny w Michałowie, a czwarty EQUALION z prywatnej hodowli „Zalia Arabians” Katarzyna Dolińska-Witkowska. W tej kategorii „Top five” zamyka CALATORIO będący własnością Pana Marka Kondrasiuka.

W kategorii klaczy młodszych (dwu i trzy letnich) dwa pierwsze miejsca zajęły klacze ze Stadniny Koni w Michałowie. Czempionką została dwuletnia POGANINKA, a drugie miejsce zajęła EMANOLLA. Trzecia w tej kategorii była gniada PAMINA ze Stadniny w Janowie Podlaskim. Czwarte i piąte miejsce również zdobyły klacze wyhodowane w państwowych stadninach. Czwarta była trzyletnia CELITA z Małopolskiej Hodowli Roślin SO Białka. W tej kategorii „Top five” zamyka BAMBINA ze Stadniny w Janowie Podlaskim.

Zaszczytny tytuł „Najlepszego konia pokazu” zdobyła klacz o imieniu POGANINKA reprezentująca Stadninę Koni w Michałowie.
Po raz kolejny światową klasę potwierdziły konie z państwowych spółek nadzorowanych przez ANR z Michałowa, Janowa Podlaskiego i Białki. Zdobyły Czempionaty i drugie miejsca w dwóch spośród czterech kategorii, a w dwóch pozostałych konie wyhodowane w tych stadninach zajęły drugie miejsca.
Ponad połowę z 12 możliwych do zdobycia medali otrzymała Stadnina Koni Michałów (7). Dwa medale zdobyła Stadnina Koni Janów Podlaski, dwa powędrowały do prywatnych hodowców, a jeden do stadniny w Białce.

Po raz pierwszy w tym roku Młodzieżowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Białce transmitowany był bezpośrednio przez telewizję internetową Arabian Essence. Ze względu na ogromne zainteresowanie imprezą, zarówno w kraju jak i na świecie dzięki staraniom Spółki Małopolska Hodowla Roślin, udało się zawrzeć umowę z Arabian Essence oraz wydawcą magazynu Tutto Arabi. W bieżącym numerze tego magazynu poświęconego koniom arabskim ukazał się artykuł o Białce, który spotkał się z bardzo ciepłym odzewem. Organizatorzy oraz przedstawiciele państwowych stadnin mają nadzieję, że transmisja z tego wydarzenia przez Arabian Essence zainteresowała liczne grono wielbicieli polskiej hodowli koni arabskich. Transmisję oglądało przeszło 200 tys. osób.
Dzięki nawiązaniu współpracy z Arabian Essence, ta renomowana firma będzie również transmitowała największe wydarzenie w Polsce w świecie koni arabskich – Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim, pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, aukcję Pride of Poland i Letnią Aukcję Koni Arabskich.

Biuro Rzecznika Prasowego
 

 
Licznik odwiedzin: 
Powered by OfficeObjects®ServiceBroker